Dvorac kao ljetna pozornica
Ljeto 2021. je bilo prvo ljeto u životu novootvorenog dvorca. Osim što smo mu udahnuli život unutar njegovih zidova, znali smo da njegovo čarobno dvorište može biti kulisa najljepših ivanjskih evenata. Dali smo se u planiranje i organizaciju.
Lipanj
Ugostili smo Mali Teatar s predstavom Don Quijote od Hrvatske. Satira, zabava i smijeh ispod zvjezdanog neba dvorišta Dvorca Janković.
Kolovoz
Koncert “Suhopolju s ljubavlju” uz nastup ženskog vokalnog ansambla Contesse i muške klape Sveti Ilija iz Osijeka oduševio je sve prisutne. Prekrasni i opuštajući ambijent dvorca i prekrasne melodije uz uživanje u zalasku sunca.
Rujan
Kazališna predstava “Tri žene”
Dramski omnibus ‘Tri žene’ koncentrira se na život i rad vjerojatno tri najvažnije spisateljice ovih prostora s prijelaza 19. na 20. stoljeće – Dragojle Jarnević, Marije Jurić Zagorke i Ivane Brlić Mažuranić. Iako su kao književnice sve tri bile drugačijih stilskih odrednica, pa donekle i svjetonazora, ono što ih ipak povezuje je nevjerojatna opstojnost i duhovna smjelost u društvenom i političkom kontekstu koji je bio sve ali samo ne pogodan za emancipatorne tendencije i protofeminističku drskost koja je uokvirivala ne samo njihov rad, već i samo postojanje i interakciju s klasnim i rodnim okvirima koji su oko njih isprepleteni. Ustrajnost i tvrdoglavost koju već generacije mogu iščitati u njihovom književnom radu tek je nusproizvod jedne šire odluke o traženju prava u zauzimanju javnog pa i političkog prostora i davanju glasa onima koje su u tom trenu smatrane ne puno više od supruga i majki. Štoviše za neke od njih poput Dragojle Jarnević i Marije Jurić Zagorke čak je i taj okvir obiteljskog manirizma bio dubinski odbojan i nepoželjan. Ono što je rezultat te opstojnosti je ne samo književna baština od neupitne važnosti, već i konkretni pomaci u percepciji društvene paradigme, paradigme koja je te tri autorice ponekad skupo koštala u svakodnevnom životu – i privatno i javno-politički. Upravo zbog toga Dragojla Jarnević, Marija Jurić Zagorka i Ivana Brlić Mažuranić nisu samo relevantne pojave na domaćoj književnoj sceni. One su dug čije utjecaje sasvim sigurno živimo još i danas.
Produkcija: TIGAR TEATAR, TEATAR FORT FORNO I OSJEČKO LJETO KULTURE
Prikazivanje filma i promocija knjige “Ljubav oko svijeta”
Dva iskusna svjetska putnika, Anđela i Davor Rostuhar, upoznali su se zahvaljujući zajedničkoj strasti. Kad su se, nakon tri godine veze, odlučili vjenčati, jedino što je imalo smisla bilo je da i svoj medeni mjesec provedu radeći ono što najviše vole – putuju.
Odlučili su medeni mjesec pretvoriti u jednogodišnje istraživanje odgovora pitanje – što je ljubav. Na putovanju su razgovarali s više od 200 ljudi u 30 zemalja na 6 kontinenata.
Po povratku doma, pretvorili su ovo inspirativno iskustvo u dokumentarni film i knjigu koji pokazuju svu složenost ljubavi u 21. stoljeću.
Od dubokih amazonskih šuma i zabačenih sela na Himalaji, preko malih pacifičkih zemalja i afričkih slamova, sve do najvećih svjetskih metropola, ovaj zapanjujući dokumentarac prikazuje nam 33 različite priče o ljubavi i braku, izazovima i borbama, usponima i padovima, stvarajući jedinstvenu ljubavnu priču koja nas podsjeća kako ljubav nikada ne može biti jednostavna, ali kako je, istovremeno, tek nekoliko stvari na Zemlji jednostavno poput ljubavi.